Návštěvní doba, komentované prohlídky

Prohlídková trasa

Od 1. dubna 2017 do 31. října 2017 je pro návštěvníky památkového areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře připravena komentovaná prohlídka s průvodcem v českém, po domluvě i v anglickém a německém jazyce. Trasa prohlídky památkovým areálem poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vede od hlavní západní vstupní brány, přes hřbitov do kostela sv. Jana Nepomuckého. Trasa prohlídky může být upravena průvodcem v závislosti na počasí a dění v okolí. Délka prohlídky je 45 minut.

Doporučení:

 • Všem poutníkům a návštěvníkům, kteří mají zájem o komentovanou prohlídku, doporučujeme písemnou rezervaci.
 • Všem poutníkům a návštěvníkům doporučujeme, aby se na prohlídku poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře teple oblékli. 

Návštěvní doba

Návštěvní doba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je uvedena v tabulce.

Venkovní prostory poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsou otevřeny v souladu s přístupem na pohřebiště:

Leden, únor: 8.00-17.00 | březen: 8.00-18.00 | duben-září: 7.00-20.00 | říjen: 8.00-18.00 | listopad: 8.00-17.00 | Památka zesnulých (28. X. - 7. XI.): 8.00-20.00 | prosinec: 8.00-17.00 | Vánoční svátky (23. XII. - 27. XII): 8.00-12.00

 

Hlavní návštěvní sezóna trvá od 1. dubna do 31. října příslušného roku.

kalendářní měsíc návštěvní dny v měsícinávštěvní doba
leden - březen zavřeno*** zavřeno***
duben sobota, neděle, svátky** 9 - 17*
květen - září pondělí až neděle i svátky 9 - 17*
říjen sobota, neděle, svátek** 9 - 17*
listopad - prosinec  zavřeno*** zavřeno***

*  Poslední prohlídka v 16 hodin, s výjimkou každé soboty, kdy je poslední prohlídka v 15 hodin.

** V ostatní dny jsou prohlídky možné pouze pro předem objednané skupiny o min. počtu 10 osob, domluvené s předstihem min. 3 pracovních dnů.

*** V těchto měsících lze sjednat pro skupiny o min. počtu 10 osob výjimečné otevření kostela k prohlídce. Vše musí být domluveno s předstihem min. 3 pracovních dnů. Pro rezervaci vyplňte REZERVAČNÍ FORMULÁŘ nebo pište na email: info@zelena-hora.cz. Výše vstupného mimo hlavní návštěvní dobu je jednotná, a to 110 Kč za osobu.

 

Další informace k návštěvní době:

 • První prohlídka začíná se začátkem návštěvní doby, tj. v 9 hodin. Pokladna se otevírá krátce před začátkem první prohlídky.
 • Poslední prohlídka začíná v 16 hodin, s výjimkou každé soboty, kdy je poslední prohlídka v 15 hodin. Od 16:30 je slavena mše svatá. 
 • Intervaly mezi jednotlivými prohlídkami určuje kastelán poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jsou limitovány provozními podmínkami a bezpečností návštěvníků. Čas další možné prohlídky je v hlavní návštěvní sezóně vždy uveden na dveřích pokladny. Prohlídky zpravidla začínají každou celou hodinu.
 • Délka prohlídky je 45 minut. Délka prohlídky zahrnuje i čas na samostatnou prohlídku kostela, fotografování, případné dotazy či krátkou modlitbu. 
 • Vstup do poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v návštěvní době je možný pouze s průvodcem.
 • Během komentované prohlídky, jejíž část probíhá uvnitř kostela,  jsou kostel i pokladna uzavřena. Prohlídka uvnitř kostela trvá cca 20 minut.
 • Návštěvnický provoz je řízen podle aktuálních provozních podmínek. Prohlídky se neprovádějí v době konání církevních obřadů, kulturních akcí a v dalších odůvodněných případech
 • Po předchozí domluvě lze pro skupiny domluvit návštěvu i mimo stanovenou hlavní návštěvní dobu.

Rezervace prohlídek v hlavní návštěvní době (duben - říjen)

Rezervaci prohlídky doporučujeme všem návštěvníkům, bez předchozí domluvy nemůžeme prohlídku garantovat.

Rervace mají řadu výhod pro návštěvníky:

 • domluvíme se na konkrétní datum a čas prohlídky, tzn., že nemusíte čekat, 
 • v případě nečekaných a neplánovaných událostí máme na Vás kontakt a můžeme Vás informovat o aktuálním dění, případně domluvit jiný termín návštěvy,
 • neúčtujeme žádné rezervační poplatky,
 • objednaným skupinám nad 20 osob, při hromadné platbě poskytujeme vstup pro jednu dospělou osobu zdarma,
 • skupinám o 10 a více osobách nabízíme zvýhodněné vstupné při hromadné platbě.

Od dubna do října kvůli rezervaci prohlídek

 • vyplňte a odešlete  REZERVAČNÍ FORMULÁŘ 
 • piště e-mail na adresu: info@zelena-hora.cz
 • nebo pište na adresu:
  Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou – II
  Správa poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
  Zámek 2/2
  591 02 Žďár nad Sázavou 2
 • tel: +420 724 758 993 prosíme pro rezervaci nepoužívejte, závazné rezervace jsou možné jen písemné

Podmínky při rezervaci prohlídek:

 1. Platba vstupného je možná v hotovosti, v českých korunách, před začátkem prohlídky na pokladně. Po předchozí domluvě je možná i platba na fakturu. 
 2. Při rezervaci je nutné se dostavit alespoň 10 minut před zahájením samotné prohlídky. Pokud nebude čas rezervace dodržen, je čas prohlídky přenechán jiné skupině.

Děkujeme, že respektujte uvedené časové rozmezí a dané podmínky.

 

Prohlídka kostela mimo hlavní návštěvní dobu (listopad - březen)

V období mimo hlavní návštěvní dobu, tj. od listopadu do března je kostel k prohlídkám uzavřen. Pro skupiny o min. počtu 10 osob lze sjednat výjimečné otevření kostela k prohlídce. Vše musí být domluveno s předstihem min. 3 pracovních dnů. Pro rezervaci vyplňte REZERVAČNÍ FORMULÁŘ nebo pište na email: info@zelena-hora.cz.  Výše vstupného mimo hlavní návštěvní dobu pro výklad v českém jazyce je jednotná, a to 110 Kč za osobu.

 

Praktické informace:

Bezbariérový vstup

Vstup do areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je částečně bezbariérový.
Doporučujeme doprovod druhé osoby při prohlídce areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Povrh cesty je nerovný, nezpevněný a při dešti a sněhu kluzký.
Téměř bez překážky se do památkového areálu dostanete pouze jihovýchodní vstupní branou od malého parkoviště. Bez překážky můžete projet celý ambit, který je okolo celého kostela. Pro překonání schodu při vstupu do kostela máme zhotoven přenosný dřevěný nájezd. Po přízemí kostela se lze pohybovat bez překážek.
Bez překážky si také můžete celý areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prohlédnout z jeho bezprostředního okolí, lze obejít/objet po nezpevněné cestě kolem dokola.

Parkování

Přímo u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se nachází pouze malé parkoviště s omezenou kapacitou (max. 5 osobních automobilů), lze zde zaparkovat, jak s osobním automobilem, tak i v případě prázdného parkoviště s autobusem. Parkování autobusu je dovoleno vždy pouze na dobu výstupu a nástupu osob.
Majitelům automobilů do 3,5t doporučujeme využít parkoviště u Zámku Žďár nad Sázavou. Z parkoviště k poutním kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je to přibližně 10 minut pěšky do kopce. Nově zrekonstruované a rozšířené parkoviště je určeno pouze pro osobní automobily (do 3,5t). Autobusy mohou zaparkovat během víkendu na parkovišti firmy TOKOZ, přes celý týden u fotbalového hřiště - Bezručova ul. a také na parkovišti u Rekreační oblasti Pilák - nachází na okraji Žďáru nad Sázavou - směrem na Polničku.

Toalety

Toalety se v areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nenacházejí. Nejbližší toalety jsou k dispozici v suterénu budovy Smuteční síně na novém hřbitově (300 m) nebo v areálu Zámku Žďár nad Sázavou (500m).

Máte-li jakýkoliv dotaz, připomínku či kritiku, napište nám. Na Vaše dotazy odpovíme v nejkratším možném termínu. Děkujeme!

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Sychrova
591 02 Žďár nad Sázavou

info@zelena-hora.cz
www.zelena-hora.cz

Nedaří se vám najít na webu informaci, kterou potřebujete? Využijte fulltextové vyhledávání.