Stavba areálu

Stavba kostela byla započata na svou dobu a na tak velký stavební záměr nezvykle, uprostřed stavební sezóny, dne 13. srpna 1719. Zřejmě se však jednalo o přípravné práce, jakými bylo vyměření, kopání a vyzdívání základů budoucí stavby, přičemž u kostela odborníci předpokládají vyzdění nad terén. Mezitím bylo jistě nutné zajistit nemalé dodávky materiálu na příští rok a nasmlouvat i odborné a nádenické pracovní síly v dostatečném počtu, aby i nadále vše probíhalo bez komplikací.

Další jaro se pod vedením stavitele Jana Jakuba Voglera z Kutné Hory rychle pokračovalo. Dne 16. května 1720 se na staveništi konala slavnost položení základního kamene a hrubá stavba chrámu pak byla patrně hotová již roku 1721. Definitivně dokončena byla v roce následujícím. V témže roce pak byla svatyně i provizorně vybavena a vyzdobena. Dne 27. září 1722 se konalo slavnostní vysvěcení, po kterém však práce na areálu neskončily. Bylo zapotřebí také dokončit ambit, jehož vyzděné základy dosud pravděpodobně čekaly zahrnuté zeminou. Rovněž kostel potřeboval stálé vybavení a výzdobu. Ambit byl podle zpráv zcela dokončen až kolem r. 1740. Tuhé zimy byly pak v šedesátých letech 18. století ještě důvodem k mírným a naštěstí poměrně citlivým stavebním úpravám ambitu. Byly zazděny některé portály z chodby do nádvoří a snižovány portály bran a jednotlivých kaplí.

Máte-li jakýkoliv dotaz, připomínku či kritiku, napište nám. Na Vaše dotazy odpovíme v nejkratším možném termínu. Děkujeme!

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Sychrova
591 02 Žďár nad Sázavou

info@zelena-hora.cz
www.zelena-hora.cz

Nedaří se vám najít na webu informaci, kterou potřebujete? Využijte fulltextové vyhledávání.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.