Iniciátorem akce Vyřezávání žďárského betléma pro poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl pan farář Vladimír Vojtěch Záleský v roce 2013. Odborným garantem, dozorem a učitelem všech začínajících řezbářů se stal sázavský řezbář Zdeněk Beran.
S otcem Vladimírem pan Beran spolupracoval již na výrobě betléma pro baziliku a snad tehdy se zrodila myšlenka na vytvoření podobného díla i pro poutní kostel na Zelené hoře. Jako základ posloužila stoletá lípa, která stávala u křížku ve Lhotce. Po nařezání se dřevo rok sušilo a teprve poté se přistoupilo k samotnému vyřezávání. To nakonec probíhalo v letech 2013 a 2014, ale figurky a další řezby se do betléma přidávaly i v následujících letech. Hybnou sílu představoval otec Vladimír Záleský, přičemž jeho roli asi nejlépe vystihuje citát: „Když se vám postavička nepovede, nevadí, vyřežete z toho ovečku a když to nebude ani ovečka, tak z toho bude pěkný kámen."
Do vyřezávání postaviček se tehdy zapojilo kolem 70 lidí. K figurkám postupně přibylo také pozadí betlému s dolním hřbitovem, Zelenou horou, žďárským zámkem, ale i s kostelem a Starou radnicí na náměstí. Dílo se tak stalo obrazem jednoty lidí ve městě. V roce 2016 byla ještě vyřezávána "jubilejní brána" u příležitosti probíhajícího Roku milosrdenství - 45 obrazů s výjevy ze Starého a Nového zákona. Brána je nyní součástí žďárského betléma.
Všechny figurky ve žďárském betlémě mají svůj „certifikát“ a jméno autora, který je vytvořil. Dohromady pomohlo betlém vyrobit na 150 lidí, ať už jej vyřezávali, či zajišťovali technické věci.