Aktuální průběh oprav v poutním kostele

Plánujete k nám návštěvu a slyšeli jste, že opravujeme? A přemýšlíte, zda má cenu nás letos navštívit nebo to o rok posunout? Zde si můžete přečíst, co se aktuálně v kostele děje nebo se v nejbližších dnech chystá.

Kostel se nyní nachází v takové podobě, jakou běžně návštěvníkům nenabízí a na nadcházejících pár měsíců bude tato podoba zcela raritní. S nadsázkou, by se dalo říct, že se kostel nachází ve stejné fázi jako před 300 lety, kdy vznikal a můžete tu zažít podobnou atmosféru, jako tehdejší poutníci. Náš poutní kostel je opravdovou hvězdou mezi hvězdami, o tom není pochyb a největší zázrak se schovává v jeho architektuře.

Aktuálně se dokončuje obnova poslední části venkovní fasády a oprava svodů vody. Po jejím dokončení se rozběhne obnova poutní louky, která se nachází v bezprostřední blízkosti poutního kostela. Velká část oprav, se letos přesunula do interiéru kostela, především pak do jeho přízemí. Přímo na místě se modelují štukové hvězdy, které původně zdobily stropy kolem vstupů do kostela. U hlavního oltáře vyroste také lešení, kvůli kterému byla dočasně odsunuta kovaná mříž, která odděluje presbytář od lodi kostela. V ateliéru, a tedy mimo kostel, se pracuje na obnově sochařské výzdoby a výzdobě svatostánků. Přízemí se také bude malovat a bude doplněno o nové osvětlení. V létě nastane vrchol celé rekonstrukce, při které proběhne výměna podlahy. 

Komentované prohlídky jsou po celou dobu rozsáhlé rekonstrukce zachovány v téměř nezměněné podobě.  Navíc jsou přidány informace o technologii oprav a nové objevy, které vznikly při restaurátorských průzkumech. Po celou dobu rekonstrukce nabízíme zlevněné vstupné.

Velkou část prací máme již hotovou. Opravy byly zahájeny novou elektroinstalací a osvětlením interiéru. V uplynulých letech byla obnovena okna do původní velikosti a vzhledu, a s tím související zapravení ostění kolem oken. Nepůvodní skla byla nahrazena novou vitráží, která odpovídá Santiniho záměru. Část oken a všechny vchodové dveře byly restaurovány. Byly také očištěny stěny a štuky na prvním patře a následně vymalovány. Byla opravena venkovní fasáda a kováři zrestaurovali zlaté hvězdy nad vchody.

Máte-li jakýkoliv dotaz, připomínku či kritiku, napište nám. Na Vaše dotazy odpovíme v nejkratším možném termínu. Děkujeme!

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Sychrova
591 02 Žďár nad Sázavou

info@zelena-hora.cz
www.zelena-hora.cz

Nedaří se vám najít na webu informaci, kterou potřebujete? Využijte fulltextové vyhledávání.