Návštěvní doba, komentované prohlídky

Pokyny pro návštěvníky – mimořádná opatření proti pandemii COVID-19

Doporučujeme předchozí rezervaci na tel. 724 758 993 nebo na mail info@zelena-hora.cz.

Před Vaší návštěvou si prosím přečtěte aktuální průběh oprav zdeV současné době probíhají komentované prohlídky pouze v 1. a 2. patře. Kvůli pokládce podlahy je přízemí uzavřeno.

 

Prohlídková trasa

Od 1. dubna 2021 do 31. října 2021 je pro návštěvníky památkového areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře připravena komentovaná prohlídka s průvodcem v českém, po domluvě i v anglickém a německém jazyce. Trasa prohlídky památkovým areálem poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vede od hlavní západní vstupní brány, přes hřbitov do kostela sv. Jana Nepomuckého. Trasa prohlídky může být upravena průvodcem v závislosti na počasí a dění v okolí. Délka prohlídky s průvodcem je 45 minut.

Upozornění:

 • Všem návštěvníkům doporučujeme rezervaci prohlídky. Bez rezervace nemůžeme prohlídku garantovat. 
 • Všem návštěvníkům doporučujeme, aby se na prohlídku poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře teple oblékli.
 • Doporučujeme sledovat přehled liturgických obřadů, které se konají v poutním kostele. Během liturgický obřadů, krátce před nimi a krátce po nich není možné absolvovat prohlídku. V době konání liturgických obřadů je také uzavřena pokladna.

Návštěvní doba

Návštěvní doba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je uvedena v tabulce.

Venkovní prostory areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsou otevřeny následovně:

Leden, únor: 8:00-17:00 (po-pá), 9:00-17:00 (so-ne) | březen: 8:00-18:00 (po-pá), 9:00-18:00 (so-ne) | duben-září: 8:00-20:00 (po-pá), 9:00-20:00 (so-ne) | říjen: 8:00-18:00 (po-pá), 9:00-18:00 (so-ne) | listopad, prosinec: 8:00-17:00 (po-pá), 9:00-17:00 (so-ne)

Hlavní návštěvní sezóna trvá od 1. dubna do 31. října příslušného roku.

kalendářní měsíc návštěvní dny v měsícinávštěvní doba
leden - březen zavřeno*** zavřeno***
duben sobota, neděle, svátky** 9 - 17*
květen - září pondělí až neděle i svátky 9 - 17*
říjen sobota, neděle, svátek** 9 - 17*
listopad - prosinec zavřeno*** zavřeno***

*  Poslední prohlídka v 16 hodin, s výjimkou každé soboty, kdy je poslední prohlídka v 15 hodin.

** V ostatní dny jsou prohlídky možné pouze pro předem objednané skupiny o min. počtu 10 osob, domluvené s předstihem min. 2 pracovních dnů.

*** V těchto měsících lze sjednat pro skupiny o min. počtu 10 osob výjimečné otevření kostela k prohlídce. Vše musí být domluveno s předstihem min. 3 pracovních dnů. Pro rezervaci pište na email: info@zelena-hora.cz. Výše vstupného mimo hlavní návštěvní dobu je jednotná, a to 110 Kč za osobu za prohlídku v českém jazyce. 

Další informace k návštěvní době:

 • První prohlídka začíná se začátkem návštěvní doby, tj. v 9 hodin. Pokladna se otevírá krátce před začátkem první prohlídky.
 • Poslední prohlídka začíná v 16 hodin, s výjimkou každé soboty, kdy je poslední prohlídka v 15 hodin. Od 16:30 je slavena mše svatá. 
 • Intervaly mezi jednotlivými prohlídkami určuje kastelán poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jsou limitovány provozními podmínkami a bezpečností návštěvníků. Čas další možné prohlídky je v hlavní návštěvní sezóně vždy uveden na dveřích pokladny. Prohlídky zpravidla začínají v celou hodinu.
 • Délka prohlídky je 45 minut. Délka prohlídky nezahrnuje čas na samostatnou prohlídku kostela, fotografování, případné dotazy či krátkou modlitbu. 
 • Vstup do poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v návštěvní době je možný pouze za dozoru místního průvodce.
 • Během komentované prohlídky, jejíž část probíhá uvnitř kostela,  jsou kostel i pokladna uzavřena. Prohlídka uvnitř kostela trvá cca 20 minut.
 • Návštěvnický provoz je řízen podle aktuálních provozních podmínek. Prohlídky se neprovádějí v době konání církevních obřadů, kulturních akcí a v dalších odůvodněných případech.
 • Po předchozí domluvě lze pro skupiny domluvit návštěvu i mimo stanovenou hlavní návštěvní dobu.

Rezervace prohlídek v hlavní návštěvní době (duben - říjen)

REZERVACI PROHLÍDKY DOPORUČUJEME VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM, BEZ REZERVACE VÁM NEMŮŽEME PROHLÍDKU GARANTOVAT.

Rezervace mají řadu výhod pro návštěvníky:

 • domluvíme se na konkrétní datum a čas prohlídky, tzn., že nemusíte čekat, 
 • v případě nečekaných a neplánovaných událostí máme na Vás kontakt a můžeme Vás informovat o aktuálním dění, případně s Vámi domluvit jiný termín návštěvy,
 • neúčtujeme žádné rezervační poplatky,
 • objednaným skupinám nad 20 osob, při hromadné platbě poskytujeme vstup pro jednu dospělou osobu zdarma,
 • skupinám o 10 a více osobách nabízíme zvýhodněné vstupné při hromadné platbě.

Od dubna do října kvůli rezervaci prohlídek

 • piště e-mail na adresu: info@zelena-hora.cz
 • volejte na tel. +420 724 758 993
 • nebo pište na adresu:
  Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou – II
  Správa poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
  Zámek 2/2
  591 02 Žďár nad Sázavou 2

Podmínky při rezervaci prohlídek:

 1. Platba vstupného je možná v hotovosti, v českých korunách, před začátkem prohlídky na pokladně. Po předchozí domluvě je možná i platba na fakturu. 
 2. Při rezervaci je nutné se dostavit alespoň 10 minut před zahájením samotné prohlídky. Pokud nebude čas rezervace dodržen, je čas prohlídky přenechán jiné skupině.

Děkujeme, že respektujte uvedené časové rozmezí a dané podmínky.

 

Prohlídka kostela mimo hlavní návštěvní dobu (listopad - březen)

V období mimo hlavní návštěvní dobu, tj. od listopadu do března je kostel k prohlídkám uzavřen. Pro skupiny o min. počtu 10 osob lze sjednat výjimečné otevření kostela k prohlídce. Vše musí být domluveno s předstihem min. 3 pracovních dnů. Rezervace pište na email: info@zelena-hora.cz.  Výše vstupného mimo hlavní návštěvní dobu pro výklad v českém jazyce je jednotná, a to 110 Kč za osobu.

 

Praktické informace:

Bezbariérový vstup

Vstup do areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je částečně bezbariérový.
Doporučujeme doprovod druhé osoby při prohlídce areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Povrh cesty je nerovný, nezpevněný a při dešti a sněhu kluzký.
Téměř bez překážky se do památkového areálu dostanete pouze jihovýchodní vstupní branou od malého parkoviště. Bez překážky můžete projet celý ambit, který je okolo celého kostela. Pro překonání schodu při vstupu do kostela máme zhotoven přenosný dřevěný nájezd. Po přízemí kostela se lze pohybovat bez překážek.
Bez překážky si také můžete celý areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prohlédnout z jeho bezprostředního okolí, lze obejít/objet po nezpevněné cestě kolem dokola.

Parkování

Přímo u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se nachází pouze malé parkoviště s omezenou kapacitou (max. 5 osobních automobilů), lze zde zaparkovat, jak s osobním automobilem, tak i v případě prázdného parkoviště s malým autobusem. Parkování autobusu je dovoleno vždy pouze na dobu výstupu a nástupu osob.
Majitelům automobilů do 3,5t doporučujeme využít parkoviště u Zámku Žďár nad Sázavou. Z parkoviště k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je to přibližně 10 minut pěšky do kopce. Nově zrekonstruované a rozšířené parkoviště je určeno pouze pro osobní automobily (do 3,5t). Autobusy mohou zaparkovat během víkendu na parkovišti firmy TOKOZ, přes celý týden u fotbalového hřiště - Bezručova ulice.

Toalety

Toalety se v areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nenacházejí. Nejbližší toalety jsou k dispozici v suterénu budovy Smuteční síně na novém hřbitově (300 m) nebo v areálu Zámku Žďár nad Sázavou (500m).

Máte-li jakýkoliv dotaz, připomínku či kritiku, napište nám. Na Vaše dotazy odpovíme v nejkratším možném termínu. Děkujeme!

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Sychrova
591 02 Žďár nad Sázavou

info@zelena-hora.cz
www.zelena-hora.cz

Nedaří se vám najít na webu informaci, kterou potřebujete? Využijte fulltextové vyhledávání.