Návštěvní doba, komentované prohlídky

Prohlídková trasa

Od 1. dubna 2024 do 31. října 2024 je pro návštěvníky památkového areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře připravena komentovaná prohlídka s průvodcem v českém, po domluvě i v anglickém a německém jazyce. Trasa prohlídky památkovým areálem poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vede od hlavní západní vstupní brány, přes bývalý hřbitov do kostela sv. Jana Nepomuckého. Trasa prohlídky může být upravena průvodcem v závislosti na počasí a dění v okolí. Délka prohlídky je cca. 45 minut.

V zimním období od 1.11. 2024 do 31.3. 2025 je pro návštěvníky připravena komentovaná prohlídka interiéru kostela. Délka prohlídky je 25 minut. Cena je jednotná 150 Kč za osobu. Začátky prohlídek jsou vždy v úterý a ve čtvrtek v 10:00, 12:00, 14:00. Během Velikonoc 2024 je návštěvní doba prodloužena. Zkontrolujte prosím sekci Aktuálně nebo náš facebook pro více podrobností.

Upozornění:

 • Všem návštěvníkům doporučujeme rezervaci prohlídky, alespoň dva pracovní dny předem. Bez rezervace nemůžeme prohlídku garantovat. 
 • Doporučujeme sledovat přehled liturgických obřadů, které se konají v poutním kostele. Během liturgický obřadů, krátce před nimi a krátce po nich není možné absolvovat prohlídku.
 • Všem návštěvníkům doporučujeme před prohlídkou zkontrolovat v sekci Aktuálně, zda nedošlo ke změně otevírací doby. Především v zimním období od listopadu do března může docházet k její krátkodobé úpravě podle provozních možností.

 

Hlavní návštěvní sezóna trvá od 1. dubna do 31. října příslušného roku.

kalendářní měsíc návštěvní dny v měsícinávštěvní doba
duben sobota, neděle, svátky** 10 - 16*
květen - září pondělí až neděle i svátky 9 - 17*
říjen sobota, neděle, svátek** 10 - 16*
listopad - březen *** úterý, čtvrtek ** 10:00 - 15:00***

Mimo běžnou otevírací dobu je možné kostel navštívit po celý rok vždy v sobotu. Otevřeno je od 16:00, kdy začíná modlitba růžence, a na ni navazuje od 16:30 mše svatáPřehled církevních obřadů. Po mši svaté je možné si prohlídnout kostel na požádání a pro omezený počet osob je možný vstup na ochozy, včetně oratoří. 

*Poslední prohlídka začína hodinu před koncem návštěvní doby, s výjimkou každé soboty, kdy je poslední prohlídka v 15 hodin. 

** V ostatní dny jsou prohlídky možné pouze pro předem objednané skupiny o min. počtu 10 osob, domluvené s předstihem min. 3 pracovních dnů. 

*** V těchto měsících se lze účastnit zimní komentované prohlídky se začátky v 10:00, 12:00, 14:00. Mimo stanovené dny lze sjednat pro skupiny o min. počtu 10 osob výjimečné otevření kostela k prohlídce. Vše musí být domluveno s předstihem min. 3 pracovních dnů. Pro rezervaci pište na email: info@zelena-hora.cz. Výše vstupného mimo hlavní návštěvní dobu je jednotná, a to 150 Kč za osobu za prohlídku v českém jazyce. 

Venkovní prostory areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsou otevřeny následovně: Leden, únor: 8:00-17:00 (po-pá), 9:00-17:00 (so-ne) | březen: 8:00-18:00 (po-pá), 9:00-18:00 (so-ne) | duben-září: 8:00-20:00 (po-pá), 9:00-20:00 (so-ne) | říjen: 8:00-18:00 (po-pá), 9:00-18:00 (so-ne) | listopad, prosinec: 8:00-17:00 (po-pá), 9:00-17:00 (so-ne)

Další informace k návštěvní době:

 • Poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby, s výjimkou každé soboty, kdy je poslední prohlídka v 15 hodin. Od 16:30 je slavena mše svatá. 
 • Intervaly mezi jednotlivými prohlídkami určuje kastelán poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jsou limitovány provozními podmínkami a bezpečností návštěvníků. Čas další možné prohlídky je v hlavní návštěvní sezóně vždy uveden na dveřích pokladny. Prohlídky zpravidla začínají v celou hodinu.
 • Délka prohlídky je 45 minut. Délka prohlídky nezahrnuje čas na samostatnou prohlídku kostela, fotografování, případné dotazy či krátkou modlitbu. 
 • Vstup do poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v návštěvní době je možný pouze za dozoru místního průvodce.
 • Návštěvnický provoz je řízen podle aktuálních provozních podmínek. Prohlídky se neprovádějí v době konání církevních obřadů, kulturních akcí a v dalších odůvodněných případech.
 • Pro objednané skupiny je možná prohlídka i mimo běžnou návštěvní dobu, po dohodě je kostel k dispozici návštěvníkům kdykoliv krom liturgických obřadů.

Rezervace prohlídek v hlavní návštěvní době (duben - říjen)

REZERVACI PROHLÍDKY DOPORUČUJEME VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM, BEZ REZERVACE VÁM NEMŮŽEME PROHLÍDKU GARANTOVAT.

Rezervace mají řadu výhod pro návštěvníky:

 • domluvíme se na konkrétní datum a čas prohlídky, tzn., že nemusíte čekat, 
 • v případě nečekaných a neplánovaných událostí máme na Vás kontakt a můžeme Vás informovat o aktuálním dění, případně s Vámi domluvit jiný termín návštěvy,
 • neúčtujeme žádné rezervační poplatky,
 • objednaným skupinám nad 20 osob, při hromadné platbě poskytujeme vstup pro jednu dospělou osobu zdarma,
 • skupinám o 10 a více osobách nabízíme zvýhodněné vstupné při hromadné platbě.

Od dubna do října kvůli rezervaci prohlídek

 • piště e-mail na adresu: info@zelena-hora.cz
 • volejte na tel. +420 724 758 993
 • nebo pište na adresu:
  Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou – II
  Správa poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
  Zámek 2/2
  591 02 Žďár nad Sázavou 2

Podmínky při rezervaci prohlídek:

 1. Platba vstupného je možná v kartou, nebo v  hotovosti v českých korunách. Po předchozí domluvě je možná i platba na fakturu. Vzhledem ke specifickým podmínkám památky doporučujeme mít u sebe pro platbu za vstupné pro jistotu dostatečnou hotovost.
 2. Při rezervaci je nutné se dostavit alespoň 10 minut před zahájením samotné prohlídky. Pokud nebude čas rezervace dodržen, je čas prohlídky přenechán jiné skupině.

Děkujeme, že respektujte uvedené časové rozmezí a dané podmínky.

 

Praktické informace:

Bezbariérový vstup

Vstup do areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je částečně bezbariérový.
Doporučujeme doprovod druhé osoby při prohlídce areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Povrh cesty je nerovný, nezpevněný a při dešti a sněhu kluzký.
Téměř bez překážky se do památkového areálu dostanete pouze jihovýchodní vstupní branou od malého parkoviště. Bez překážky můžete projet celý ambit, který je okolo celého kostela. Pro překonání schodu při vstupu do kostela máme zhotoven přenosný dřevěný nájezd. Po přízemí kostela se lze pohybovat bez překážek.
Bez překážky si také můžete celý areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prohlédnout z jeho bezprostředního okolí, lze obejít/objet po nezpevněné cestě kolem dokola.

Parkování

Přímo u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se nachází pouze malé parkoviště s omezenou kapacitou (max. 5 osobních automobilů), lze zde zaparkovat, jak s osobním automobilem, tak i v případě prázdného parkoviště s malým autobusem. Parkování autobusu je dovoleno vždy pouze na dobu výstupu a nástupu osob.
Majitelům automobilů do 3,5t doporučujeme využít parkoviště u Zámku Žďár nad Sázavou. Z parkoviště k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je to přibližně 10 minut pěšky do kopce. Nově zrekonstruované a rozšířené parkoviště je určeno pouze pro osobní automobily (do 3,5t). Autobusy mohou zaparkovat během víkendu na parkovišti firmy TOKOZ, přes celý týden u fotbalového hřiště - Bezručova ulice.

Toalety

Toalety se v areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nenacházejí. Nejbližší toalety jsou k dispozici v suterénu budovy Smuteční síně na novém hřbitově (300 m) nebo v areálu Zámku Žďár nad Sázavou (500m).

Máte-li jakýkoliv dotaz, připomínku či kritiku, napište nám. Na Vaše dotazy odpovíme v nejkratším možném termínu. Děkujeme!

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Sychrova
591 02 Žďár nad Sázavou

info@zelena-hora.cz
www.zelena-hora.cz

Nedaří se vám najít na webu informaci, kterou potřebujete? Využijte fulltextové vyhledávání.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.